מה זה מכשיר טנס ולמה זה טוב ללידה?

אחת השאלות הכי נפוצות במפגשי הכנה ללידה היא מה דעתי על טנס והאם זה עוזר, אז במילה אחת: כן!

אז מה זה למעשה מכשיר טנס?

TENS הינם למעשה ראשי תיבות של Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, ובעברית – גירוי חשמלי עצבי דרך העור. המכשיר מעביר זרם חשמלי עדין דרך העור במטרה לגרות את קצות העצבים באזור. משתמשים במכשיר בעיקר לטיפול והקלה על כאבי שרירים ושלד, טיפול בדלקות כרוניות, מיגרנות ועוד.

מה הוא עושה בזמן הצירים ולמה בעצם הוא עוזר לכאב בלידה?

מי שניסתה פעם מכשיר טנס יודעת שהזרם החשמלי הזה לא נעים במקרה הטוב ומכאיב במקרה הרע. וזה בדיוק מה שאנחנו צריכות שיעשה בזמן הצירים – יוסיף לנו כאב!

כן כן, לא טעיתי – אנחנו רוצות עוד כאב – משתי סיבות עיקריות:

  1. ככל שעוצמת הכאב עולה כך גם הפרשת האנדורפינים בגוף, ותחושת האופורייה מתגברת (הסבר מלא על כך בקורס הכנה ללידה).
  2. תיאוריית שער הכאב – המוח לא יכול להתייחס ליותר מכאב אחד במקביל, הוספה של כאב "מבלבלת" את השדר של הכאב למוח ובכך מחלישה את העוצמה של הכאב שמתקבל.
מכשיר טנס מומלץ ללידה

אז איך להשתמש בטנס כשאת בלידה?

אני ממליצה תמיד לנסות אותו לפני שאת בלידה, בעיקר כדי להבין איך לתפעל את המכשיר, מה הולך לאן, לוודא שהכל טעון. רצוי לחבר את האלקטרודות לגב כשיש לך כבר צירים סדירים אבל לא צפופים (אני ממליצה החל מתדירות של 8-10 דקות בין ציר לציר, אבל כל אחת והרמה האישית שלה).

לפעמים כשמחכים יותר מידי ועוצמת הכאב של הצירים כבר עולה, או כשהצירים כבר צפופים ממש, ההשפעה של הטנס תהיה חסרת משמעות. לכן אני כן מציעה להפעיל כשהצירים לא מאוד צפופים ולא ממש כואבים (אבל כן מורגשים ומציקים) כדי "לבנות" את הכאב ביחד עם הטנס לצד ההתעצמות של הצירים. 

שימי לב

אין להשתמש במכשיר טנס בסביבת מים, אז אם מקלחת או אמבטיה חמה מקלה עלייך את צריכה להסיר את האלקטרודות לפני שאת נכנסת למים!

עד מתי אפשר להישאר עם המכשיר עלייך?

בעיקרון אין הגבלה, את יכולה להישאר איתו במהלך כל הלידה (ואפילו אחריה לשלב לידת השליה והתפרים), כמובן שאם וכאשר תחליטי לקבל אלחוש אפידורלי כבר לא יהיה צורך בטנס כי האפידורל אמור לאלחש את הכאב כולו. 

 

עוד שאלה ששואלות אותי הרבה יולדות היא "מה ההבדל בין המכשירים". בסופו של דבר, טנס הוא טנס, וכולם עושים אותו דבר – שולחים פולסים חשמליים לעור. ההבדל בין המכשירים הוא בעיקר בממשק ובנוחות השימוש. יש מכשירים ישנים יותר שמאוד מוגבלים בפונקציות, יש חדשים עם מסך מגע ומלא אפשרויות, יש מותאמים ללידה עם כפתור שמגביר את העוצמה בזמן ציר וכו'. הכי חשוב בעיני זה מכשיר שנוח לך לתפעל, שאת מבינה איך הוא עובד מראש. 

 

נשים שהשתמשו בטנס מדווחות שהוא אפשר להן להרגיש יותר בשליטה על תהליך הלידה, להרגיש פחות לחוצות ולהיות עסוקות במשהו תוך כדי הציר (מעין הסחת דעת). זה נהדר לנשים שמעדיפות לידה טבעית (ללא אפידורל) אבל מתאים מאוד גם לנשים שרוצות אפידורל וזקוקות לעזרה עם הכאב עד שיגיעו לשלב המתאים בחדר לידה. 

אז בתשובה לשאלה – כן, אני חושבת שמכשיר טנס יכול מאוד לעזור ושווה שיהיה לך בתיק לידה (ומקסימום יעזור לך להקל על התכווצויות הרחם לאחר לידה!)

טיפ לניקוי המדבקות: בעיקרון הדבק של האלקטרודות מתאים לשימוש רב פעמי אבל שאריות בד, תאי עור ושומן גורמות לדבק להיחלש. אפשר לחדש אותן עם מעט מים, להוראות מפורטות מוזמנת להציץ בסרטון כאן:

שרה גרשון דולה לוגו

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מה זה מכשיר טנס ולמה זה טוב ללידה?

היפרדות בטנית אחרי לידה

השינויים בגוף שלך אחרי הלידה שאת צריכה לדעת עליהם

קורס ניתוח קיסרי

סיפור הלידה של יולדת יוני 2023