הדרכה טיפול בתינוק

שאלות נפוצות

כאן תמצאי מידע שימושי ועצות מניסיוני האישי כדולה ומטפלת בנשים סביב היריון ולידה.

בחרתי לענות על שאלות נפוצות שאני נשאלת לרוב, אם יש לך שאלות נוספות את מוזמנת ליצור קשר

מה אם אני מתכננת ניתוח קיסרי?

בעיני יש ערך גדול גם לליווי לידה קיסרית, בין אם בליווי הרגשי במהלך ההיריון והכנה ללידה (קיסרית) ובין אם תמיכה לאחר הניתוח. לרוב, הליווי לקיסרי יהיה בלילה הראשון או השני שאחרי הניתוח, ואז אהיה שם לתמיכה בהנקה, עזרה לקום לשירותים ולמקלחת וכו'. בבתי חולים מסויימים יש אפשרות לדולה להיכנס לחדר הניתוח בשלב השני (לאחר שהאבא לוקח את התינוק/ת לתינוקייה) על מנת שאשאר איתך לשלב התפירה ומעבר להתאוששות.

מה ההבדל בין דולה למיילדת?

מיילדת ודולה הם שני צדדים של אותו מטבע. מיילדת היא אחות מוסמכת – לי כדולה אין הסמכה רפואית. מיילדת רשאית לעשות מעקב היריון, בדיקת פתיחה, ניטור עוברי וכמובן ליילד אותך ברגע האמת. לעומת זאת התפקיד שלי הוא לתת לך תמיכה רגשית, תמיכה גופנית וסביבה רגועה ובטוחה. הליווי שלי מתחיל עוד במהלך ההיריון, ומגיע לשיא בלידה עצמה. כמובן שיש לי המון ידע במיילדות ואני שם לתווך את הסיטואציה, להסביר מה הצוות הרפואית מציע לך ומה האפשרויות שלך, אבל אני לא מחליפה את הליווי הרפואי. מחקרים מראים שליווי לידה רציף תורם משמעותית לחווית לידה יותר חיובית ופחות טראומה. לכן אידיאלית, לכל יולדת הייתה גם דולה וגם מיילדת אישית. לצערנו המיילדות פועלות תחת עומס רב ולא יכולות להישאר עם היולדת באופן רציף לאורך כל הלידה.

למה פגישת היכרות היא בתשלום?

פגישת היכרות היא פגישת עבודה לכל דבר. אנחנו נפגשות (רצוי עם המלווה שלך) לשעה בה כמובן נכיר, אבל גם נדבר ביחד על הלידה שלך – מה חשוב לך שיהיה בה, איך נכון להתכונן לקראתה, שאלות על בתי חולים בהם את חושבת ללדת, נוכל להתייחס לכאבים או קשיים שיש לך בהיריון ועוד ועוד. אני שם לתת לך מענה לכל מה שמעסיק אותך כרגע, ומתוך השיחה אנחנו גם כמובן מכירות ובודקות חיבור.

למה צריך גם מפגשי הכנה ואי אפשר שתבואי רק ללידה?

מבחינתי, ליווי לידה הוא מסע משותף. אנחנו לומדות להכיר אחת את השנייה, ולאט לאט את יכולה יותר לסמוך עלי ולהיפתח באמת. כך בלידה עצמה האינטימיות שנוצרה בינינו היא אמיתית ולא טכנית. אני "שלך מהבית", אני לא חלק מצוות בית החולים אותו את פוגשת (לצערנו) רק בלידה עצמה. אני לא הולכת כשמתחלפת המשמרת. מעבר לערך המעשי של מפגשי ההכנה, בהם נתרגל, נתאמן ונתכונן ללידה אנחנו מתגבשים כצוות (עם בן/בת הזוג) ומגיעים ללידה ביחד, כחלק מהמסע שעברנו. זה מה שבאמת נותן לך את הכוח והביטחון בנוכחות שלי איתך.

למה צריך דולה אם אני מתכננת לקחת אפידורל?

מבחינתי לידה עם אפידורל מתנהלת בדיוק כמו לידה טבעית – הרחם עדיין בצירים, העובר (או העוברית!) שלך עדיין מנסה להתברג באגן ולמצוא את הדרך החוצה, ההורמונים של הלידה עדיין צריכים להתאזן. לכן, התפקיד שלי לא משתנה – לתת ידע, לתווך את מה שקורה עכשיו ומה הולך לקרות ולעזור לקדם את הלידה. ההבדל היחיד הוא שעכשיו אני זו שצריכה להפעיל את הגוף שלך כדי לשמור על עקרונות של תנועה, נשימה והרפייה על מנת שהלידה לא תיתקע בעקבות האפידורל. אני שם עבורך, בין אם את רוצה לעבור לידה טבעית או לידה אפידורלית. כך או כך, המטרה היא לידה רגועה, שמחה ועם כמה שפחות התערבויות רפואיות.

בעלי ואמא שלי יהיו איתי בלידה, אני צריכה דולה?

כדולה אני לא מחליפה את התפקיד של בן הזוג, אמא או כל אדם אחרי שתבחרי שיהיה איתך בלידה. אמנם אנחנו בונות בינינו קשר רגשי אמיתי אבל אני עדיין בתפקיד הדולה שלך ולכן לכל אדם בחייך יש מקום וחשיבות משלו. מצד שני, לא תמיד בני משפחה יודעים ו/או יכולים לעזור לך בלידה – לי יש הכשרה מוסמכת ללוות אותך בלידה, לתמוך בך ולהקל עלייך באמצעות מגוון כלים רגשיים וגופניים, כולל הכשרת HOLISTIC BIRTH, פשוט ללדת, ספינינג בייביס, מרכז שפרה, עיסויים, ארומתרפיה, יוגה היריון, מיינדפולנס וכו'. לי יש פרספקטיבה רחבה בלידה והמון ניסיון ואני שם כדי להקל עלייך אבל גם לתמוך במלווים שלך.

למי מתאים ליווי לידה?

ליווי לידה מתאים לכל אישה שמרגישה שהיא צריכה תמיכה בלידה. זה יכול להיות כתוצאה מחרדה לקראת לידה ראשונה, טראומת עבר או חווית לידה קודמת שהייתה קשה. זה יכול להיות כי אין לך מלווה שאת יכולה להיעזר בו כמו שהיית רוצה, וזה יכול להיות כי את רוצה לשפר את חווית הלידה שלך כי קראת מחקרים על כך שליווי לידה רציף תורם לחווית לידה קצרה יותר, חיובית יותר ועם פחות סיבוכים מיילדותיים. לא משנה מה הסיבה, ליווי לידה מתאים לכל יולדת, לקראת כל לידה בהתאם לצורך שלה.

האם הסדנאות מתאימות גם אם אני לקראת לידה נוספת ולא לידה ראשונה?

בהחלט. אני מבטיחה לחדש לך ולתת לך ערך וכלים משמעותיים גם אם עברת כבר לידה (או שתיים ואולי אפילו שלוש). את יכולה לבחור מתוך מגוון סדנאות הכנה שמתמקדות בדברים שונים כמו למשל הכנה רגשית, שלב הלחיצות, הרפייה ושחרור ועוד.

מאיזה שבוע אפשר להגיע לטיפולי היריון?

רשמית, ההמלצה היא להגיע החל מטרימסטר שני, סביב שבוע 14. אבל אם את מרגישה שאת זקוקה לעזרה גם במהלך הטרימסטר הראשון את יכולה להתייעץ איתי וביחד נבחן מה יכול להקל עלייך. הרבה נשים מגיעות אלי עם כאבים לעיסוי ואומרות לי "חשבתי שזה חלק מההריון". זה אולי נכון, אבל אם יש אפשרות להקל על הכאב ואי הנוחות אין סיבה להמשיך לסבול.

את ממליצה על קורס הכנה ארוך של כמה מפגשים?

ממש לא, יש אפשרות להתאים את ההכנה ללידה אליך באופן אישי. יש נשים שמעדיפות מפגש אחד מרוכז, יש כאלו שמתחברות יותר לסדנא קבוצתית ויש כאלו שעבורן קורס של כמה מפגשים בהם היא מתרגלת בין מפגש למפגש נותן לה יותר מסגרת וביטחון. אני מציעה לך לדבר איתי ולבחון את האפשרות שתתאים לך.

למה צריך קורס הכנה ללידה?

לא צריך קורס הכנה ללידה, אבל זה בהחלט משפר את הסיכוי שלך לעבור לידה קצרה יותר, עם פחות התערבויות והרבה יותר ביטחון בגוף שלך. פעם לא היו קורסים, אבל פעם נשים ראו לידות מסביבן כל הזמן. היום אנחנו לא חוות לידות של אחרות מסביבנו, ובעצם כל פעולה שאנחנו עושים כבני אדם אנחנו עוברים תהליך למידה: אם זה ללכת, לאכול, לדבר, לרקוד, לנהוג – הגוף צריך להתכונן. וגם לקראת לידה אני מציעה לך ללמוד את התהליך כדי להפנים בגוף מה הולך להיות. מבחינתי, קורס הוא לא רק ידע, את זה יש בספרים. המטרה שלי בקורס זה שתפנימי בגוף איך לנשום, איך לזוז, איך להרפות, למה לצפות – ואת זה אי אפשר ללמוד מקריאה בלבד, חייבים לתרגל.

את עוזרת גם עם הנקה?

כן, אני מדריכת הנקה וכחלק מהלידה אני נמצאת איתך בשעת הזהב להנקה הראשונה. לאחר מכן אני כמובן זמינה לשאלות, דיוקים, הכוונה והדרכה לגבי ההנקה. במידת הצורך אני גם מגיעה לבית היולדת או לבית החולים. ניתן כמובן לתאם הכנה להנקה או הדרכת הנקה ללא קשר לליווי דולה.

האם אפשר להזמין רק ליווי אחרי לידה בלי קשר לליווי דולה?

כן בהחלט. יש יולדות שלא מעוניינות בליווי דולה בלידה אך כן זקוקות להכוונה, עזרה ותמיכה אחרי הלידה. בין אם לשיקום של היולדת ובין אם לעזרה בטיפול בתינוק/ת.

האם יש עזרה או תמיכה גם אחרי הלידה?

בוודאי, אם זה חלק מתהליך ליווי ללידה מאוד חשוב לי להמשיך להיות נוכחת ולתת לך מענה גם אחרי הלידה. אני זמינה עבורך לשאלות והתייעצויות לגבי ההחלמה שלך מהלידה, הטיפול בתינוק/ת, הנקה וכל מה שאת צריכה. חלק מהיולדות רוצות לקיים מפגש סיכום אחרי הלידה וחלק פחות, זה לגמרי תלוי בך ובמה שתצטרכי, אני כאן עבורך.

יש לך שאלה נוספת? שלחי לי הודעה ואחזור אליך