שמן נר הלילה עוזר לזירוז לידה?

שמן נר הלילה לזירוז לידה

אם את מתקרבת לשבוע 40 בטוח כבר שמעת מכל עבר המלצות להתחיל לקחת שמן נר הלילה. שמן נר הלילה נחשב לתוסף תזונה שיכול לעזור לזרז את הלידה, וניתן לצרוך בקפסולות או בבליעה דרך הפה או בהחדרה וגינלית לנרתיק.

למרות שהמון ממליצות  לך על שמן נר הלילה סביר להניח שאת תוהה אם זה מתאים לך ואם כדאי לך להשתמש בזה. הנה כמה נתונים חשובים על קפסולות שמן נר הלילה בהקשר של הריון ולידה שיעזרו לך לקבל החלטה.

מהו שמן נר הלילה?

שמן נר הלילה מופק מצמח נר הלילה (Evening Primrose Plant). בבסיסו מדובר בחומצת שומן אומגה-6, שהינה חומצה גאמא-לנואלית ועשיר בויטמין E. ניתן לרכוש קפסולות של שמן נר הלילה בכל פארם/ בית מרקחת והוא מומלץ על ידי מטפלים בעיקר להורדת רמות כולסטרול, דלקת מפרקים שגרונית (ארטריטיס) ובעיות ראומטולוגיות, בעיות עור כגון אקזמה, אקנה ודרמטיטיס ולאיזון המערכת ההורמונאלית, בכלל זה תסמונת קדם וסתית וגיל המעבר. שמן נר הלילה מעכב קרישת דם, מוריד הדבקות טסיות דם ונחשב לאנטי דלקתי. למרות השימוש הנפוץ שלו בשנים האחרונות בהקשר של לידה, ההשפעה שלו  על זירוז לידה לא לגמרי ידועה.

איך להשתמש בשמן נר הלילה לקראת לידה?

שמן נר הלילה מגיע בקפסולות שניתן לקחת אותן בבליעה או בהחדרה לנרתיק. ההמלצה המקובלת היא בין 500-2000 מיליגרם ביום החל משבוע 37. וגינלית ניתן להחדיר קפסולה אחת ביום (קפסולה מכילה כ- 1300 מ"ג). מתחילים במינון נמוך ולאט לאט ניתן להוסיף.

שימו לב ששמן נר הלילה אינו מומלץ לשימוש במצבים הבאים:

  • לחץ דם גבוה
  • קרישיות יתר
  • ניתוח קיסרי קודם
אז שמן נר הלילה עוזר לזירוז לידה?

שמן נר הלילה שימש במסורות העתיקות באמריקה הצפונית והדרומית, ובהמשך השנים גם באירופה ואסיה, לקידום וזירוז לידה. ככל הניראה, ההרכב הייחודי של שמן נר הלילה יכול לעזור לקצר את משך הלידה היות וחומצה גאמא-לינואלית מהווה חומר המוצא לפרוסטגלדינים. לפיכך,  יתכן ושמן נר הלילה יכול להגביר הפרשה של פרוסטגלדינים אשר מופרשים במהלך הלידה באופן טבעי ופועלים לריכוך ולמחיקה של צוואר הרחם.

בכל מה שקשור לאפקטיביות, אין מספיק מחקרים איכותיים המוכיחים קשר בין שמן נר הלילה לריכוך ומחיקת צוואר הרחם. המחקרים שאכן בדקו זאת לא הראו קשר חזק בין שמן נר הלילה לזירוז או קידום הלידה. יותר מזה, מחקר אחד מצא שנשים שלקחו שמן נר הלילה עברו לידה ארוכה ב-3 שעות בממוצע מאלו שלא.  

כמו שזה ניראה היום מסקירה ספרותית של מאמרים בנושא, ההשפעה החיובית היא בעיקר אנקדוטלית. בנוסף, בדרך כלל נשים המשתמשות בשמן נר הלילה לזירוז לידה ישלבו את זה גם עם חליטת פטל אדום, עיסוי פטמות ויחסי מין, כך שלמעשה קשה לבודד את ההשפעה של שמן נר הלילה בפני עצמו בלי קשר לשאר האמצעים שאולי עזרו לקידום הלידה.

אז להשתמש בשמן נר הלילה או לא?

כן, ניראה שהמחקרים עדיין לא הוכיחו קשר בין שמן נר הלילה לזירוז לידה. אז מה לעשות?

מה אני אומרת?

אני אומרת שאם אין קונטרה אינדיקציה שאוסרת עלייך לקחת שמן נר הלילה, את יכולה. אבל זכרי שמדובר בתוסף תזונה שצריך להיספג בגוף ולא עובד כתרופת פלא לזירוז. קפסולה אחת או שתיים, בטח ובטח אחרי שהתחילה הלידה סביר להניח שלא תהיה לה שום השפעה. אם את רוצה ליהנות מהתועלות של שמן נר הלילה אני מציעה לך לקחת אותו באופן קבוע החל משבוע 37 על מנת שתהיה לו איזשהי השפעה על הגוף. אפשר בהחלט לשלב בין נטילה בבליעה לבין החדרה וגינלית על מנת למקסם את ההשפעה.

חוץ מזה, כמו בכל התערבות (טבעית או לא), שאלי את עצמך למה? למה את צריכה את זה? לדוגמא, אני ממליצה על שמן נר הלילה במקרה שאישה עברה קוניזציה או ביופסיה בצוואר הרחם כך שבעצם יש לה רקמה צלקתית שעלולה לפגוע בתהליך המחיקה והפתיחה של צוואר הרחם.

יש מיילדות שממליצות על עיסוי פירינאום עם שמן נר הלילה, את יכולה לפתוח קפסולה במעט שמן שקדים ולבצע את העיסוי להחדרה ממוקדת באזור.

תמיד רצוי להתייעץ עם הרופא/ה שלך אם את לא בטוחה לגבי השימוש בשמן נר הלילה עבורך במיוחד אם את בהריון בסיכון או נוטלת תרופות.

יש לך צורך לקדם את הלידה?
הנה כמה דרכים נוספות שיכולות לעזור לך להתחיל את הלידה ולהניע אותה:

  • עיסוי פטמות – להגברת אוקסיטוצין.
  • יחסי מין – להגברת אוקסיטוצין באמצעות אורגזמה נשית וריכוך הצוואר בעקבות שפיכה גברית.
  • שינה והרפייה – תנוחי, תתרגלי מדיטציה, תנשמי.
  • תנועתיות – כמה שתהיי יותר תנועתית ותעזרי לראש העובר/ית להתברג כך יגבר הלחץ על צוואר הרחם.

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מה זה מכשיר טנס ולמה זה טוב ללידה?

היפרדות בטנית אחרי לידה

השינויים בגוף שלך אחרי הלידה שאת צריכה לדעת עליהם

קורס ניתוח קיסרי

סיפור הלידה של יולדת יוני 2023