מה זה רעלת היריון?

מה זה רעלת היריון

כן, זה קורה רק בהיריון ולא – לא מדובר בהרעלה של ממש. אבל רעלת היריון היא כן מחלה מסוכנת שעלולה לפגוע בך ובעובר שלך, ועדיף שתכירי אותה ותדעי לזהות את הסימפטומים שלה.

רעלת היריון טרימסטר שני

רעלת הריון ( Preeclampsia ) היא מחלה שיכולה להופיע בהיריון בטרימסטר השני והשלישי והיא מסוכנת גם לאם וגם לעובר. 

השם "רעלת הריון" נותר עוד מהימים בהם חשבו שיש רעלן בגוף שגורם למחלה. היום מבינים שזה לא רעלן אלא כניראה חומר המופרש מהשליה שגורם לכך. לכן, במקרה של רעלת היריון הפתרון הוא ללדת על מנת להוציא את השליה מגוף האישה.

מעניין שרעלת היריון שכיחה יותר בנשים בהיריון ראשון ובנשים מעל גיל 35.  כמו כן, נשים הסובלות מבעיות יתר לחץ דם מלפני ההיריון נמצאות בסיכון מוגבר לפתח רעלת הריון. 

גורמי סיכון נוספים הם מחלה כרונית כלשהי של האם (סוכרת, זאבת, מחלות כליה וכו') כמו גם היריון מרובה עוברים ונשים שסבלו מרעלת היריון בהיריונות הקודמים ונשים שהאימהות שלהן חלו ברעלת הריון נמצאות בסיכון יתר לחלות במחלה.

רעלת היריון לחץ דם גבוה

רעלת היריון מאובחנת לרוב על בסיס שלושה סימנים עקריים:

הופעת חלבון בשתן – מעל 300 מ"ל ב־24 שעות. במקרה של הימצאות ערכי חלבון גבוהים יכולים להמליץ על איסוף שתן של 24 שעות על מנת לקבל הערכה מדוייקת יותר. 

יתר לחץ דם –   ערך סיסטולי של 140 ומעלה, ו/או ערך דיאסטולי 90 ומעלה. מומלץ לבצע שתי מדידות  נפרדות ולעשות אותן כשאת יושבת, לאחר מנוחה של כמה דקות עם שרוול שמתאים לגודל הזרוע שלך.

בצקת – בצקות פתאומיות בגפיים, במיוחד א-סימטריות עלולות להיות סימן לרעלת הריון, למרות שהיום פחות מתייחסים לבצקות כאל קריטריון לאבחון בפני עצמו. 

אם לא סבלת מיתר לחץ דם לפני ההיריון ואת לא נמצאת בהיריון בסיכון סביר להניח שאת לא בודקת ערכי לחץ דם באופן קבוע. אז אלו הסימפטומים שעלולים להצביע על כך שמתפתחת רעלת היריון:

  • כאבי ראש חדים – או כאב ראש חזק לא אופייני לך
  • טשטוש ראייה – הבזקים בעיניים, כתמים שחורים, תחושה של לחץ בעיניים
  • כאבים ברום הבטן – כאב חד באזור הבטן העליונה שמרגיש כמו דקירה רציפה
  • בצקות בגפיים – בעיקר כאלו שהופיעו בפתאומיות (הלכת לישון בלי וקמת כולך נפוחה למשל).
  • עלייה פתאומית במשקל – יותר מקילו בשבוע אחד

במקרה ואת חווה אחד מהסימפטומים האלו או יותר ההמלצה היא להתייעץ ללא דיחוי עם גורם רפואי להמשך ברור וטיפול. רעלת היריון עלולה להתפתח באופן פתאומי ולכן רצוי לגשת להיבדק בהקדם.

רעלת היריון מתי להיבדק

אז מה הסיכונים של רעלת היריון?

כיווץ כלי הדם שגורם לעלייה בלחץ הדם גורמת למעשה לירידה בזרימת הדם לאיברים השונים, בכלל זה לשליה ולעובר. זה כמובן יכול לפגוע בהתפתחות שלו ובגדילה של העובר. 

רעלת חמורה לא נשלטת עלולה לגרום לאם לפרכוסים , יתר לחץ דם שלא מגיב לטיפול, פגיעה קשה באברי מטרה כמו כבד וכליות והפרעות מעבדתיות קשות (כמו הפרעה בתפקודי כבד או תפקודי כליה או רמת טסיות דם נמוכה).

רעלת היריון סיכונים

איך מטפלים ברעלת היריון?

עקרונית, הדרך היחידה לטפל ברעלת היריון היא ללדת. אבל צריך להבחין בין רעלת חמורה לרעלת בדרגות נמוכות יותר. 

במצבים של חשד לרעלת או גיל הריון צעיר (מתחת לשבוע 34) ימליצו בעיקר על מעקב. 

אם ערכי לחץ הדם גבוהים מאוד (מעל 160-110) ייתכן וימליצו גם על תרופות להורדת לחץ דם.

במידה ויש חשש ליילוד לפני שבוע 37 ניתן גם לתת טיפול של קורטיקוסטרואידים על מנת לעודד הבשלת ריאות אצל העובר. 

אם הערכים בשליטה הנטייה תהיה לחכות לשבוע 37, אולם רוב הרופאים ימליצו על יילוד בשבועות 38-9 ולא לחכות לשבוע 40 להתפתחות לידה ספונטנית. 

ברעלת הריון חמורה יינתן במהלך הלידה טיפול במגנזיום סולפט למניעת פרכוסים. הטיפול יינתן בדרך־כלל גם במהלך 48-24 השעות הראשונות לאחר הלידה. 

שימי לב שאין לראות פוסט זה כתחליף להתייעצות עם גורם רפואי מוסמך. גשי להיבדק עם כל ספק שעולה לגבי מצבך הרפואי

מאמרים נוספים שיעניינו אותך

מה זה מכשיר טנס ולמה זה טוב ללידה?

היפרדות בטנית אחרי לידה

השינויים בגוף שלך אחרי הלידה שאת צריכה לדעת עליהם

קורס ניתוח קיסרי

סיפור הלידה של יולדת יוני 2023